fbpx

GLUTĒNS

Written by

Published on

Simptomi nepanesībai uz glutēnu vai bez celiakijas lipekļa jutības (NCGS) var ietvert:

 • Gremošanas un IBS simptomus, piemēram, sāpes vēderā, krampjus, vēdera uzpūšanās, aizcietējumus vai caureju
 • Grūtības koncentrēties, “smadzeņu miglu” un problēmas atcerēties informāciju
 • Biežas galvassāpes
 • Izmaiņas garastāvoklī, piemēram, trauksme un pastiprināti depresijas simptomi
 • Pastāvīgi zems enerģijas līmenis un hroniska noguruma sindroms
 • Muskuļu un locītavu sāpes
 • Roku un kāju nejutīgums un tirpšana
 • Reproduktīvās problēmas un neauglība
 • Ādas problēmas, tostarp dermatīts, ekzēma, rozācija un izsitumi uz ādas, kas pazīstami arī kā “lipekļa izsitumi” vai “lipekļa nepanesības izsitumi”.

Glutēna nepanesība ir saistīta ar risku izraisīt mācīšanās un koncentrēšanās traucējumus, tostarp autisma un ADHD izpausmēm. Turklāt var būt lielāks neiroloģisko un psihiatrisko slimību, tostarp demences un Alcheimera slimības, risks.

Kā tas ir iespējams, ka glutēns var izraisīt tik daudz dažādu problēmu? Neskatoties uz to, ko domā lielākā daļa cilvēku, lipekļa nepanesība (un celiakija) ir vairāk nekā tikai gremošanas problēma. Tas ir tāpēc, ka pētījumi liecina, ka jutība pret celiakiju bez lipekļa var izraisīt būtiskas izmaiņas zarnu mikrobiomā, palielinot patogēno mikrobu skaitu. Tā ir liela problēma, ņemot vērā, ka mūsu vispārējā veselība lielā mērā ir atkarīga no mūsu zarnu veselības.

Paturiet prātā, ka glutēns nav vienīgais faktors, kas var izraisīt gremošanas problēmas. Parastie piena produkti, rieksti, jūras veltērie un olas arī var izraisīt jutīgumu vai pārtikas alerģiju.

Tāpat kā stress un citi faktori, bet tikai izmēģinot un ieklausoties savā ķermenī un pašsajūtā, iespējams nonākt pie pareizā vaininieka.

Katrai veselības problēmai nepieciešams pielāgot un atrast piemērotu ēdienkarti. Lai tas būtu maksimāli efektīvs, vienmēr sākums ir jāmeklē asins analīzes un jākonsultējas ar nutricionistu, lai uzzinātu, kādas vielas ir trūkumā un kādas sekas tas var izraisīt!

Glutēns ir lielam mērogam olbaltumvielu molekula, kas sastāv no daudziem peptīdiem. Vismaz piecdesmit no tiem ir konstatēti kā iznīcinoši epitēlija šūnas zarnās, izjaukot imūno darbību un izraisot “cauru zarnu” sindromu.

Paaugstināta jutība pret lipekli un celiakija ir pilnīgi atšķirīgas – paaugstināta jutība pret lipekli ir biežāka par celiakiju.

Taču daudziem, kuriem ir aizdomas, ka viņiem ir paaugstināta jutība pret lipekli, var būt kuņģa problēmas no citām graudaugu sastāvdaļām, ne tikai no lipekļa. Tas arī izskaidro, kāpēc daudzas diētas bez glutēna nemazina kuņģa darbības traucējumus.

Daudzi cilvēki, kuri ir eksperimentējuši ar diētu bez graudaugiem, ziņo par veselības ieguvumiem.

Diētu bez graudaugiem parasti mēģina ievērot, ja indivīds cieš no kairinātu zarnu sindroma, celiakijas slimības, citas autoimūnas slimības vai noteiktām psihiskām slimībām.

Papildus lipeklim, cēlonis var būt FODMAP ogļhidrāti (par to var runāt citreiz).

Ar lipekli saistītie traucējumi, tostarp celiakija un NCGS, neietekmē tikai kuņģa-zarnu trakta darbību. Jaunākie pētījumi, kas veikti pēdējo desmitgadu laikā, liecina, ka lipekļa nepanesības simptomi var parādīties gandrīz visās ķermeņa sistēmās:

 • centrālajā nervu sistēmā (ieskaitot smadzenes),
 • endokrīnajā sistēmā,
 • sirds un asinsvadu sistēmā (ieskaitot sirds un asinsvadu veselību),
 • reproduktīvajā sistēmā un pat
 • skeleta sistēmā

UZMANĪBU ARĪ UZ ŠO: Pestīcidi, kas satur gliofosātu (piemēram, Roundup), var veicināt celiakijas attīstību un izraisīt zarnu problēmas. Gliofosāts tiek izmantots kā pesticīds, it īpaši graudaugiem, ģenētiski modificētām sojas pupiņām un kukurūzai.

Interested in training?

For now, beauty care trainings are provided both in person and online. If you are interested in learning ES Beauty Lab’s licensed program training, please contact me by filling out the form or logging in on Whats App, Telegram or FB.