fbpx

AKNES PATOĢENĒZE

Written by

Published on

Acne vulgaris ir slimība, kas ir izraisīta dažādiem faktoriem, tostarp paaugstināta sebuma ražošana. Šī sebuma ražošana tiek stimulēta ar androgēna tauku dziedzeru iedarbību.

Galvenie hormoni, kas saistīti ar pūtīšu attīstību, ir androgēni – vīriešu hormoni, kas palīdz kontrolēt seksuālo attīstību pubertātes laikā gan vīriešiem, gan sievietēm. Ir trīs veidu androgēni, kas ietekmē pūtīšu rašanos – dihidrotestosterons (DHT), testosterons un dehidroepiandrosterona sulfāts (DHEA-S).

Dihidrotestosterons (DHT) ir visvienkāršākais un spēcīgākais no androgēniem, un tas tiek ražots no testosterona ar 5α-reduktāzes enzīma palīdzību. Testosterons un DHEA-S arī var veicināt pūtīšu attīstību.

Tātad, galvenais aknes faktors ir paaugstināta sebuma ražošana, kas tiek stimulēta ar androgēniem, un jo īpaši ar DHT.

Gan vīriešiem, gan sievietēm, sākot no pubertātes, šie hormoni tiek ražoti dzimumorgānos un arī virsnieru dziedzeros, kas atrodas pie nierēm. Hormoni, ar asinīm ceļojot cauri ķermenim, nonāk dažādās ķermeņa zonās, tostarp uz ādas.

Kad androgēni sasniedz ādu, tie nonāk sebocītos – speciālās šūnās, kas atrodas ādas tauku ražojošajos dziedzeros, kas tiek saukti par tauku dziedzeriem. Androgēni stimulē dziedzerus ražot vairāk sebuma – ādas eļļas. Jo vairāk androgēnu ir ādā, jo vairāk tiek ražots sebums.

Pumpas bieži ir saistītas arī ar paaugstinātu insulīna rezistenci un augstu DHT līmeni serumā, kas var izskaidrot to saistību ar policistiskā olnīcu sindromu (PCOS).

Ir pierādīts, ka pārtikas produkti ar augstu glikēmisko indeksu (parasti pārtikas produkti, kas satur rafinētus ogļhidrātus) un vājpiena produkti var ietekmēt sebuma ražošanu.

Miega cikla traucējumi var izraisīt hormonu nelīdzsvarotību, kas var ietekmēt sebuma ražošanu. Regulāras miega cikla izmaiņas var paaugstināt kortizola līmeni organismā, kas var izraisīt hormonu izmaiņas un veicināt sebuma veidošanos.

Stress un depresija var paaugstināt kortizola un pro-opiomelanokortīna līmeni.

Piesārņojums ir arī viens no faktoriem, kas var ietekmēt ādas stāvokli un veicināt sebuma ražošanu. Smalkas daļiņas, kas ir 20 reizes mazākas par porām, var iekļūt dziļākos epidermas slāņos, izraisot iekaisumu, dehidratāciju un šūnu līmeņa reakciju. Lai pasargātu savu ādu, ir svarīgi regulāri tīrīt un attīrīt ādu no piesārņojuma.

Interested in training?

For now, beauty care trainings are provided both in person and online. If you are interested in learning ES Beauty Lab’s licensed program training, please contact me by filling out the form or logging in on Whats App, Telegram or FB.