fbpx

MENSTRUĀLĀ CIKLA DISFUNKCIJA

Written by

Published on

Menstruālā cikla disfunkcija ir stāvoklis, kurā menstruāciju cikls ir traucēts un neatbilst normāliem parametriem. Šis stāvoklis var būt saistīts ar dažādiem faktoriem, tostarp hormonālām izmaiņām, fiziskiem vai psiholoģiskiem stresiem, nepareizu uzturu un vēl daudziem citiem iemesliem.

Amenoreja ir stāvoklis, kad menstruācijas nepastāv vairāk nekā 6 mēnešus. Tā var būt gan primāra (kad menstruācijas nekad nav bijušas), gan sekundāra (kad menstruācijas pārtrauktas pēc iepriekšējas normālas cikla). Amenorejas cēloņi var būt ļoti dažādi, tostarp hormonālie traucējumi, emocionālais stress, ķermeņa svara izmaiņas, slikti uzturs vai slimības.

Oligomenoreja ir stāvoklis, kad menstruācijas notiek reti, parasti mazāk kā 8 reizes gadā, un tos raksturo īss un viegli izteikts asiņošanas periods. Oligomenorejas cēloņi var būt dažādi, tostarp hormonālie traucējumi, svara izmaiņas, fiziskā slodze vai slikts uzturs.

Funkcionāla hipotalāma amenoreja (PHA) ir stāvoklis, kad hipotalāma-hipofīzes-olnīcu ass nedarbojas pareizi un menstruācijas nav vai ir ļoti reti. PHA bieži notiek sievietēm, kuras nodarbojas ar intensīvu fizisko aktivitāti, kā arī tās, kas cieš no ēšanas traucējumiem vai citiem psiholoģiskiem stresiem.

Ir svarīgi saprast, ka menstruālais cikls ir jutīgs uz kāda veida stresiem un ietekmējami no dažādiem faktoriem, tostarp uztura un fiziskās aktivitātes. Tāpēc, lai uzturētu veselīgu menstruālo ciklu, būtu svarīgi ievērot sabalansētu uzturu, regulāru fizisko aktivitāti un novērst vai mazināt stresa faktorus.

  • Smagas slimības, kas saistītas ar svara zudumu, anoreksiju vai bulīmiju;
  • Nepietiekams uzturs, kas noved pie nepietiekama tauku uzkrāšanās organismā, kas nepieciešami normālam hormonu ražošanai;
  • Stress un depresija, kas var ietekmēt hormonālo līdzsvaru organismā un izraisīt menstruālā cikla traucējumus.

Ir svarīgi atzīmēt, ka menstruālā cikla traucējumi var būt saistīti ar citām veselības problēmām, piemēram, endometriozi, polikistiskām olnīcām vai citas reproduktīvās sistēmas traucējumiem. Tādēļ ir svarīgi konsultēties ar speciālistu, ja sieviete saskaras ar menstruālā cikla traucējumiem, lai noteiktu precīzu diagnozi un piemērotu efektīvu ārstēšanu.

  • ēšanas traucējumi – Anorexia nervosa, Bulimia nervosa; liekais svars, aptaukošanās KMI > 29.

OBLIGĀTI:

  • Konsultējieties ar speciālistu, lai noteiktu hormonu līmeni un vispārējo ķermeņa stāvokli.
  • Obligāta speciālistu konsultācija: ginekologs-endokrinologs, terapeits.
  • Ēdiet sabalansētu uzturu un uzturiet miega un atpūtas režīmu.
  • Kontrolējiet ikdienas kaloriju daudzumu, ja nepieciešams, palieliniet to par 20-30%.
  • Izvairieties no pārmērīgas darba slodzes un pārmērīgas fiziskas aktivitātes.
  • Normalizējiet savu psihoemocionālo stāvokli.

Svarīgi ir atgriezt / iegūt ķermeņa tauku līmeni līdz minimālajam drošajam līmenim atbilstoši jūsu ķermeņa līmenim. Sievietei taukaudi ir svarīgs resurss reproduktīvās sistēmas normālai darbībai. Tāpēc pārmērīga fiziskā slodze un smags kaloriju deficīts var pasliktināt situāciju. Veselīgu ķermeņa tauku daudzumu ieteicams saglabāt ar veselīgu un sabalansētu uzturu un fizisko aktivitāti, kas ir piemērota jūsu veselības stāvoklim un dzīvesveidam.

Interested in training?

For now, beauty care trainings are provided both in person and online. If you are interested in learning ES Beauty Lab’s licensed program training, please contact me by filling out the form or logging in on Whats App, Telegram or FB.